Raspberry Pi návody

Webserver a WordPress

Při instalaci webserveru je možné vybírat z několika variant. Podrobný test výkonu těch nejpoužívanějších si můžete přečíst v článku The Raspberry Pi Web Server Speed Test. Já jsem se rozhodl pro instalaci Lighttpd webserveru, který není nejrychlejší, ale má nízké nároky na výkon zařízení, takže je vhodný pro Raspberry Pi. Návod na instalaci webserveru je z článku Running a lightweight webserver on the Raspberry Pi (lighttpd). Jiný návod na instalaci WordPressu s jiným webserverem si můžete přečíst ve výukových materiálech na stránkách Raspberry Pi. Jedná se o článek Web Server Setup and WordPress.

Instalace Lighttpd

K instalaci nám stačí jediný příkaz.

$ sudo apt-get install lighttpd

Hned po instalaci si můžeme otevřít prohlížeč v Raspberry Pi a zadat adresu https://localhost/. Měla by se nám otevřít úvodní stránka. Pokud máte Raspberry Pi připojené do domácí sítě. Můžete tuto stránku otevřít i na jiném počítači nebo zařízení. Stačí do prohlížeče zadat IP adresu Raspberry Pi. V mém případě 10.0.0.143.

Úvodní stránka Lighttpd

Tato úvodní stránka je uložená v adresáři /var/www v souboru index.lighttpd.html a můžeme jí buď přepsat a nebo si vytvořit novou. Aby se nová stránka spustila místo stávající pojmenujeme soubor index.html.

$ sudo nano /var/www/index.html

Do souboru napíšeme nějaký text. Třeba Nas prvni text.. Soubor pak uložíme zkratkou Ctrl+O a zavřeme zkratkou Ctrl+X.

Pokud nyní aktualizujeme stránku v prohlížeči. Zobrazí se naše nová stránka s textem, který jsme zadali. Teď už si můžeme vytvořit libovolnou vlastní HTML stránku.

První stránka v Lighttpd

SFTP

Pokud chcete nahrávat soubory do adresáře /var/www přes SFTP je třeba změnit vlastníka adresáře a nastavit oprávnění. Toto nastavení se bude hodit i při instalaci WordPressu aby jsme nemuseli konfigurační soubor vytvářet ručně, ale mohl si ho WordPress vytvořit sám.

$ sudo chown www-data:www-data /var/www
$ sudo chmod 775 /var/www
$ sudo usermod -a -G www-data pi

Instalace PHP

Pokud nám už obyčejné HTML nestačí. Například protože chceme používat WordPress nebo nějaký jiný redakční systém. Můžeme si nainstalovat PHP.

$ sudo apt-get install php5-common php5-cgi php5

Po instalaci PHP je třeba povolit službu fastcgi-php a restartovat lighttpd.

$ sudo lighty-enable-mod fastcgi-php
$ sudo service lighttpd force-reload

Jestli PHP funguje ověříme vytvořením nového souboru index.php v adresáři /var/www. Předchozí soubor index.html musíme ale smazat.

$ sudo rm /var/www/index.html
$ sudo nano /var/www/index.php

Do souboru napíšeme následující text. Soubor pak uložíme zkratkou Ctrl+O a zavřeme zkratkou Ctrl+X.

<?php phpinfo(); ?>

Pokud nyní aktualizujeme stránku v prohlížeči. Zobrazí se nám informace o konfiguraci PHP. To znamená že je vše v pořádku.

PHP info

Instalace MySQL

Jako další budeme potřebovat databázi MySQL. Takže si jí nainstalujeme a hned také restartujeme lighttpd.

$ sudo apt-get install mysql-server php5-mysql
$ sudo service lighttpd force-reload

Během instalace se několikrát zobrazí žádost o heslo. Pokud nechcete žádné zadávat, tak stačí dát enter.

MySQL zadání hesla

Po instalaci můžeme zadat příkaz mysql -u root -p a po zadání hesla, které jsme si nastavili se spustí MySQL monitor. Pokud se tedy vše nainstalovalo správně. program vypneme příkazem exit.

MySQL monitor

Instalace WordPressu

Teď už máme všechno k tomu aby jsme mohli nainstalovat WordPress. Jako první je potřeba vytvořit databázi. K tomu potřebujeme MySQL monitor, který jsme použili už při instalaci MySQL.

$ mysql -u root -p

Novou databázi si pojmenujeme wordpress a vytvoříme ji příkazem create database wordpress;. Z MySQL pak vyskočíme příkazem exit.

WordPress vytvoření databáze

Přejdeme do adresáře /var/www.

$ cd /var/www

Pokud chceme mít WordPress v tomto adresáři. Musíme z ní všechno vymazat. Pokud by jsme ho instalovali do podadresáře můžeme zde soubory nechat. Potom ale budeme zadávat URL adresu ve formátu https://localhost/nazev-podslozky. Vymazání všeho provedeme následujícím příkazem. Dávejte si pozor jestli jste ve správném adresáři. Případně vymažte soubory zadáváním názvu souboru aby jste si nesmazali něco co nechcete.

$ sudo rm *

WordPress s češtinou stáhneme ze stránek https://cs.wordpress.org. Před stažením pomocí příkazu se koukněte jaká je aktuální verze a podle toho příkaz upravte.

$ sudo wget https://cs.wordpress.org/wordpress-4.1-cs_CZ.tar.gz

Stažený archiv rozbalíme.

$ sudo tar -zxvf wordpress-4.1-cs_CZ.tar.gz

Jestli nechcete soubory mít v podadresáři wordpress do které se rozbalí, tak je všechny přesuňte do adresáře /var/www.

$ sudo mv /var/www/wordpress/* /var/www

Dál už probíhá instalace v prohlížeči. Takže zadáme adresu https://localhost/ nebo IP adresu a otevře se nám začátek instalace.

WordPress začátek instalace

V dalším kroku zadáme název databáze, kterou jsme si vytvořili. Což je wordpress. Uživatelské jméno root. Heslo k MySQL databázi. Pokud jsme nějaké zadali. Databázový server localhost a v předponě tabulek můžeme nechat předvyplněnou hodnotu.

WordPress instalace

V posledním kroku zadáme jak se bude jmenovat naše stránka. Uživatelské jméno a heslo pro přístup do administrace stránek a emailovou adresu.

WordPress instalace

Tím jsme dokončili instalaci a můžeme si zobrazit naše nové stránky běžící na WordPressu. Adresa pro přihlášení do administrace je https://localhost/wp-admin.

WordPress