Rubriky
Výukové programy

Scratch

Program Scratch je určený pro výuku programování a díky svojí jednoduchosti je vhodný i pro děti od velmi nízkého věku. Přesto se s jeho pomocí dají vytvořit zajímavé a složité programy. Možnosti jsou široké. Pro základní představu si můžete pustit video, které najdete i na hlavní stránce programu.

Scratch na Raspberry Pi

V Raspbianu je tento program předinstalovaný. Spustit ho můžete ikonou zobrazující hlavu kočky, která je maskotem programu.

Scratch ikona
Scratch ikona

Všechno se pak odehrává v jednom okně. Stačí přetahovat bloky z nabídky po levé straně a skládat je na sebe nebo do sebe v prostředním panelu. Díky tomu, že je program v češtině není problém se s ním rychle naučit. Požadovaný jazyk se případně mění v levém horním rohu vedle názvu pomocí obrázku planety. Další informace si můžete přečíst v podrobném článku Úvod do jazyka Scratch, který vyšel na Zdrojáku.

Scratch na Raspberry Pi
Scratch na Raspberry Pi

Scratch online

Online verze je na první pohled skoro totožná. Jedná se ale o verzi 2.0 zatímco na Raspberry Pi běží verze 1.4. Proto nelze projekty z online verze, kterých už je přes 5 000 000, nahrávat na Raspberry Pi. Alespoň jsem na žádný fungující způsob nenarazil.

Scratch online
Scratch online