Rubriky
Zvuk a video

MPlayer

Předinstalovaný přehrávač v Raspbianu je OMXPlayer, který na rozdíl od jiných dokáže plynule přehrávat video, ale na hudbu je lepší si doinstalovat MPlayer.

$ sudo apt-get install mplayer

Přehrávač se ovládá pomocí příkazů a nezaleží na tom jestli pracujete v grafickém nebo textovém režimu. Spuštění přehrávání není nijak složité. K dispozici je dokonce český překlad dokumentace nebo manuál, který si ale můžete zobrazit i v Raspberry Pi příkazem $ man mplayer. Hned na začátku manuálu je seznam kláves a jejich funkcí jako je pauza a přeskočení na další skladbu.

Základní ovládání

Základem je přehrání jednoto souboru.

$ mplayer soubor.mp3

Častěji se asi bude hodit přehrání celé složky souborů.

$ mplayer složka/*

Složek můžeme do přehrávače zadat i víc najednou.

$ mplayer složka1/* složka2/*

Nebo pokud by jsme měli složku „Hudba“ ve které by byly další složky můžeme přehrát všechny.

$ mplayer Hudba/*/*

Další užitečnou věcí je přehrávání souborů v náhodném pořadí.

$ mplayer -shuffle složka/*

Můžeme také nastavit počet opakování přehrávání. V případě, že nastavíme hodnotu na „0“ bude přehrávání bežet do nekonečna a samozřejmě to lze zkombinovat s náhodným přehráváním.

$ mplayer -loop 0 složka/*

Poslední užitečnou vlastností je přehrávání internetového rádia. K tomu si napřed musíme stáhnout soubor požadovaného rádia nebo si zjistit webovou adresu jeho streamu. Velký výběr rádií celého světa je na stránce Mike’s Radio World.

$ mplayer -playlist soubor.m3u		(stažený soubor)
$ mplayer http://adresa.cz/soubor.mp3 (adresa streamu)

Přehrávání na pozadí s ovládáním

Při spuštění MPlayeru se nám v konzoli zobrazuje průběh přehrávání a nemůžeme tedy zadávat příkazy. Proto je možné MPlayer spustit na pozadí. Pro ovládání je pak ale zapotřebí vytvořit vstupní soubor a správně nastavit MPlayer.

  1. Napřed si vytvoříme FIFO soubor.$ mkfifo ~/.mplayer/fifo
  2. Otevřeme si konfigurační soubor MPlayeru.$ nano ~/.mplayer/configDo souboru dopíšeme cestu k našemu FIFO souboru. Soubor uložíme Ctrl+O a zavřeme Ctrl+X.input = file=/home/pi/.mplayer/fifo
  3. Vytvoříme si nový soubor aby jsme nemuseli pokaždé zadávat složitý příkaz.$ nano ~/mplayer-cmd.shDo souboru napíšeme následující dvě řádky. Soubor uložíme Ctrl+O a zavřeme Ctrl+X.#!/bin/sh echo "$@" > ~/.mplayer/fifoJeště souboru nastavíme práva.$ sudo chmod 755 ~/mplayer-cmd.sh
  4. Teď už můžeme spustit přehrávání běžící na pozadí.$ mplayer -slave složka/* < /dev/null &> /dev/null &
  5. Přehrávač teď můžeme ovládat příkazy. Například pauza.$ ~/mplayer-cmd.sh pauseSeznam všech příkazů je na stránce SLAVE MODE PROTOCOL.
  6. Až budete chtít přehrávač vypnout stačí použít.$ killall mplayer

Usnadnění

Protože příkaz pro spuštění přehrávání na pozadí je dost dlouhý je jednodušší napsat si ho do souboru. Uděláme to stejně jako při vytváření souboru pro ovládání MPlayeru.

  1. Vytvoříme si soubor s nějakým názvem.$ nano ~/hudba.sh
  2. Do souboru napíšeme následující řádky. Soubor uložíme Ctrl+O a zavřeme Ctrl+X.#!/bin/bash mplayer -slave -shuffle -loop 0 "$@" < /dev/null &> /dev/null &
  3. Souboru nastavíme práva.$ sudo chmod 755 ~/hudba.sh
  4. A můžeme spouštět přehrávání jednoduše.$ ~/hudba.sh složka/*