Rubriky
Operační systémy

PiMAME a RetroPie

Oba systémy jsou si velmi podobné. Základem je Raspbian do kterého je doinstalovaná řada emulátorů nejrůznějších herních konzolí. Těžko říct který z těchto dvou systémů je lepší. Mě ale víc vyhovuje PiMAME.

Instalace probíhá klasicky nahráním systému na kartu. Popis je v kapitole Příprava SD karty.

PiMAME

Stránky projektu: pimame.org

Stažení obrazu: sourceforge.net/projects/pimame/files/

Seznam emulátorů: Na hlavní stránce projektu.

Po spuštění naběhne jednoduché grafické menu, kde je možné vybrat si určitou herní konzoli. Pak si stačí vybrat hru ze seznamu. Hry je ovšem napřed potřeba někde si opatřit a nahrát do příslušného adresáře. K tomu je dobré dostat se do grafického prostředí Raspbianu. Stiskneme Esc. Tím se dostaneme do příkazové řádky. Zadáme $ startx. Nejspíš nás to vrátí do prostředí PiMAME, ale stačí znova stisknout Esc a už se dostaneme do Raspbianu. Důležitých je několik adresářů.

Soubory s hrami se nahrávají do příslušných adresářů, které se nacházejí v adresáři.

/home/pi/pimame/roms

Abyste mohli hrát hry pro Game Boy Advance je potřeba si vygooglit a stáhnout bios soubor. Obvykle má název gba_bios.bin a je třeba umístit ho do adresáře.

/home/pi/pimame/emulators/gpsp

Stejně tak pro hraní her na PlayStation je potřeba také bios soubor. Ten se obvykle jmenuje SCPH1001.BIN. Číslo se může lišit. Bios je třeba umístit do adresáře.

/home/pi/pimame/pimame-menu/bios

RetroPie

Stránky projektu: blog.petrockblock.com

Stažení obrazu: blog.petrockblock.com/retropie/retropie-downloads/

Seznam emulátorů: github.com/petrockblog/RetroPie-Setup/wiki/Supported-Systems-Emulators

Po spuštění se jako první zapne průvodce nastavení kláves. Po něm už naběhne grafické menu. Už po instalaci by měli být dostupné tři hry. CaveStory, Doom a Duke Nukem 3D. Do příkazové řádky se dá dostat kombinací Alt+F4 a pak opět stačí zadat $ startx pro spuštění rozhraní Raspbianu.

Soubory s hrami se nahrávají do příslušných adresářů, které se nacházejí v adresáři.

/home/pi/RetroPie/roms

Stejně jako u PiMAME je pro Game Boy Advance potřeba bios soubor, který patří do adresáře.

/home/pi/RetroPie/emulators/gpsp

Hry

Stránek s hrami (romkami) je na internetu velké množství a všechny obsahují spoustu her, takže stačí hledat. Jedna z takových stránek je například CoolROM.