Rubriky
Operační systémy

Příprava SD karty

Návod jak si připravit SD kartu s operačním systémem pro Raspberry Pi.

Windows

 1. Napřed si stáhneme požadovaný systém z oficiálních stránek.
 2. Soubor bude zabalený v .zip souboru, takže ho rozbalíme abychom dostali soubor s koncovkou .img
 3. Vložíme SD kartu do počítače.
 4. Pro nahrání systému na SD kartu použijeme program Win32 Disk Imager. Program je dostupný jako instalační soubor nebo zabalený .zip soubor, který není třeba instalovat. Jenom ho stačí rozbalit. Při spuštění je potřeba povolit spuštění jako administrátor.
 5. Když máme program spuštěný. Vybereme stažený .img soubor který chcete na kartu nahrát.
 6. Vybereme správné místo označující naši SD kartu kam se má systém uložit. V tomto případě to je disk označený písmenem F. Je třeba dávat pozor, protože před samotným nahráváním systému se vybrané umístění formátuje.
 7. Pokud jsme si se vším jistí klikneme na tlačítko Write.
 8. Karta je připravena. Můžeme jí vyndat a použít v Raspberry.

Program Win32 Disk Imager se dá použít i pro zálohu SD karty. Místo staženého .img souboru stačí zadat název souboru, který se má vytvořit a kliknout na tlačítko Read. Velikost souboru pak odpovídá celkové velikosti karty.

Win32 Disk Imager
Win32 Disk Imager

Linux

V grafickém prostředí se dá podle RPi_Easy_SD_Card_Setup použít program ImageWriter. Ten ale v nové verzi Ubuntu už není a v jiných distribucích to nejspíš bude podobné. Možnost je si ho stáhnou a doinstalovat ručně několika příkazy. To už mi ale připadá rychlejší použít pár příkazů pro nahrání systému na SD kartu. Takže.

 1. Napřed si stáhneme požadovaný systém z oficiálních stránek.
 2. Soubor bude zabalený v .zip souboru, takže ho rozbalíme, buď v grafickém režimu nebo příkazem $ unzip abychom dostali soubor s koncovkou .img
 3. Před vložením SD karty použijeme příkaz $ df -h ke zjištění připojených oddílů disků. Stejný příkaz použijeme i po vložení SD karty a tím zjistíme, které oddíly jsou ty nově připojené. Na konci seznamu by jsme měli vidět nějakou z těchto variant /dev/mmcblk0p1/dev/sdd1/dev/sdb1 nebo něco podobného. V případě, že už jsme nějaký systém na SD kartu nahrávali, budou tam dvě z těchto možností.
 4. Příkazem $ umount obě nebo jedno oblast SD karty odpojíme. Takže například $ umount /dev/sdb1.
 5. Teď už stačí použít příkaz $ sudo dd bs=4M if=~/2014-01-07-wheezy-raspbian.img of=/dev/sdb pro nahrání systému na SD kartu. Je třeba dávat pozor na zadávání, protože cílové místo se zformátuje. Za if následuje cesta k .img souboru. Za of uvádíme oblast kterou jsme odpojili, ale bez koncového čísla, protože chceme nahrávat na celou kartu, ne jenom na jednu část.
 6. Nakonec by se měl ještě použít příkaz $ sudo sync.
 7. Karta je připravena. Můžeme jí vyndat a použít v Raspberry Pi.