Rubriky
Hardware

Napájení

Raspberry Pi můžeme napájet mnoha způsoby. Základem je síťový adaptér nebo nabíječka k mobilu. Lze využít i USB hub případně USB na notebooku nebo i na televizi. Jako přenosné zdroje se dají použít Power banky nebo lze vyrobit zdroj z tužkových baterií. Použít se dají i malé solární panely s baterií.

Raspberry Pi požaduje 5 V a 700-1000 mA. Doporučený zdroj je právě 5 V a 1 A. Vystačí si ale i menšími hodnotami. Běžné USB na počítači nebo USB hubu má pouze 500 mA a stačí to i když Raspberry Pi nemusí být úplně stabilní. Problémy s napájením se dají zjišťovat pomocí dvou bodů na Raspbery Pi označených jako TP1 a TP2. Na těchto bodech se dá pomocí multimetru měřit napětí. Optimálně by se napětí mělo pohybovat od 4,75 V do 5,25 V. Jaké jsou hodnoty při napájení z adaptéru a jaké jsou pří napájení z USB hubu jsem si ověřil testem. Jako adaptér jsem použil Goobay nabíječku. USB hub jsem použil D-Link Hi-Speed USB 2.0 7-Port Hub (DUB-H7). V obou případech byl k Raspberry Pi připojen monitor a USB hub.

Napětí:
Adaptér4,87 V – 4,94 V
USB hub4,38 V – 4,50 V

Jak je vidět hodnoty s adaptérem se vejdou do rozmezí. S USB hubem to bylo horší, přesto Raspberry Pi fungovalo bez problémů. Zkoušel jsem i zvýšit frekvenci procesoru, ale s hodnotami to nic nedělalo. V případě nízkého napětí se může občas objevovat šum v reproduktorech, který se dá brát jako první signál toho, že něco není v pořádku. Je také zapotřebí používat kvalitní kabel aby nedocházelo k velkým ztrátám.

Na fotografii je vidět, kde se přibliže nacházejí oba body určené k měření. Naměřené napětí 5,10 V na displeji je způsobené tím, že k Raspberry Pi není nic připojeno.

napájení Raspberry Pi
napájení Raspberry Pi