Raspberry Pi návody

NOOBS

NOOBS vlastně není operační systém, ale pouze pomůcka pro jeho instalaci. Při instalaci jednoho systému to ani není nijak jednodušší oproti normálnímu postupu. Výhodou je možnost nainstalovat víc systémů na jednu kartu. Při startu je potom možné vybrat si jaký systém se má spustit.

Příprava SD karty

  1. Stáhneme si NOOBS z oficiálních stránek. Na výběr je Network verze, kdy se systémy instalují z internetu a Offline and network verze, která obsahu nejpoužívanější systémy a ostatní se instalují z internetu.

  2. Soubor bude zabalený v .zip souboru, takže ho rozbalíme.

  3. Vložíme SD kartu do počítače. Karta musí mít minimálně 8 GB.

  4. Na SD kartě by měl být pouze jeden oddíl. Pokud není můžete ostatní odstranit podle návodu v kapitole Obnovení SD karty. Kartu by jste také měli zformátovat. Podle oficiálního návodu by jste k tomu měli použít program SD Formatter 4.0. Já jsem SD kartu formátoval normálně ve Windows přes Průzkumníka a stačilo to.

  5. Rozbalené soubory, které jsme si připravili ve druhém kroku normálně nakopírujeme na kartu.

  6. Karta je připravena. Můžeme jí vyndat a použít v Raspberry Pi.

Instalace

Po spuštění se zobrazí tabulka se seznamem operačních systémů. U každého je vidět jestli je pro instalaci potřeba připojení k internetu nebo jestli se systém nainstaluje z SD karty. Můžeme si zaškrtnou kolik systému chceme, tak aby se nám na SD kartu vešly. Velikost vidíme dole v okně. Nakonec stačí kliknout na tlačítko Install.

Jakmile skončí instalace objeví se podobná tabulka se seznamem nainstalovaných systému. Ta se objeví i při každém spuštění Raspberry Pi. Stačí si tedy vybrat, který systém se má spustit.

NOOBS Zdroj: https://www.raspberrypi.org/