Rubriky
Hardware

Chlazení

I když chladit Raspberry Pi není potřeba, spousta lidí rádo používá různé pasivní chladiče buď koupené nebo domácí výroby. V obchodech se dají sehnat chladiče přímo určené pro Raspberry Pi svými rozměry a počtem. Já jsem volil sadu 8 chladičů Primecooler PC-RHS2 určenou pro grafické karty. Tyto chladiče jsem pak použil v následujících testech. K zjištění teploty jsem použil příkaz $ vcgencmd measure_temp.

První test proběhl hned den kdy jsem chladiče montoval napřed jsem provedl měření během různých činností bez chladičů a poté s přilepenými chladiči. Raspberry Pi přitom bylo v krabičce vyrobené ze stavebnice Cheva.

Teploty bez chladiče:Teploty s chladičem:
v nečinnosti45 °C42 °C
přehrávání filmu 1080p50 °C48 °C
hraní The Little Crane That Could57 °C55 °C

Druhý test jsem prováděl o pár měsíců později, když jsem přemýšlel jak velký vliv na teplotu má samotná krabička. Provedl jsem ty samé testy tentokrát v tenké plastové krabičce a bez ní. Krabička měla pouze výřezy na konektory a jeden malý otvor ve víku.

Teploty s krabičkou:Teploty bez krabičky:
v nečinnosti48 °C41 °C
přehrávání filmu 1080p50 °C44 °C
hraní The Little Crane That Could56 °C50 °C

Z testů vyplynulo, že pasivní chladiče ovlivňují výslednou teplotu jenom minimálně. Způsobují ale pomalejší stoupání teplot a rychlejší ochlazovaní při změnách zátěže. Výsledné teploty mnohem víc ovlivňuje krabička a to podle toho jak moc umožňuje proudění vzduchu.

chlazení Raspberry Pi
chlazení Raspberry Pi