Raspberry Pi návody

Pidora

Zatímco Raspbian je postavený na linuxové distribuci Debian, tak Pidora je operační systém pro Raspberry Pi vycházející ze systému Fedora a místo grafického prostředí LXDE v Raspbianu je zde použito XFCE.

Pidoru si můžete nainstalovat buď pomocí NOOBS nebo ze samostatného souboru stejně jako jakýkoliv jiný systém podle postupu v kapitole Příprava SD karty. Po spuštění naběhne průvodce základním nastavením. Během toho je vhodné mít Raspberry Pi připojené k internetu pomocí kabelu. Stejně jako u Raspbianu je možné zvolit jestli se má systém spouštět do textového nebo grafického režimu. Nenajdete zde ale žádné speciální nastavení pro Raspberry Pi jako je třeba přetaktování. To lze nastavit až po spuštění systému a to úpravou textového souboru /boot/confit.txt.

Pidora


Pidora po prvním spuštění neobsahuje moc programů, ale můžete si další doinstalovat pomocí příkazů. Příkazy jsou odlišné než jaké se používají v Raspbianu. Příkazy pro správu softwaru najdete na Pidora wiki. Celkově programů pro Pidoru není mnoho a jedná se spíš o základní programy. Nejsou zde žádné, které by byli určeny speciálně pro Raspberry Pi.

Osobně tedy dávám přednost Raspbianu, který toho může nabídnout mnohem víc než Pidora.