Raspberry Pi návody

Scratch

Program Scratch je určený pro výuku programování a díky svojí jednoduchosti je vhodný i pro děti od velmi nízkého věku. Přesto se s jeho pomocí dají vytvořit zajímavé a složité programy. Možnosti jsou široké. Pro základní představu si můžete pustit video, které najdete i na hlavní stránce programu.

Scratch na Raspberry Pi

V Raspbianu je tento program předinstalovaný. Spustit ho můžete ikonou zobrazující hlavu kočky, která je maskotem programu.

Scratch ikona


Všechno se pak odehrává v jednom okně. Stačí přetahovat bloky z nabídky po levé straně a skládat je na sebe nebo do sebe v prostředním panelu. Díky tomu, že je program v češtině není problém se s ním rychle naučit. Požadovaný jazyk se případně mění v levém horním rohu vedle názvu pomocí obrázku planety. Další informace si můžete přečíst v podrobném článku Úvod do jazyka Scratch, který vyšel na Zdrojáku.

Scratch na Raspberry Pi

Scratch online

Online verze je na první pohled skoro totožná. Jedná se ale o verzi 2.0 zatímco na Raspberry Pi běží verze 1.4. Proto nelze projekty z online verze, kterých už je přes 5 000 000, nahrávat na Raspberry Pi. Alespoň jsem na žádný fungující způsob nenarazil.

Scratch online