Raspberry Pi návody

Příslušenství

Minimum potřebné ke spuštění

SD karta

Základní věcí je paměťová karta na kterou budeme nahrávat operační systém. Doporučené minimum je velikost 4 GB s rychlostí class 4. Podle mě je optimální zvolit velikost 8 GB s rychlostí class 10. Při výběru karty je potřeba dávat pozor na to aby s Raspberry Pi spolupracovala. To se dá ověřit pomocí seznamu na stránce RPi SD cards. Já používám kartu SanDisk Secure Digital Ultra 8GB. Její rychlost se pohybuje kolem 20MB/s, jak můžete vidět na obrázku.

SanDisk Secure Digital Ultra 8GB


Klávesnice

Bez klávesnice se také neobejdeme. V podstatě lze využít jakoukoliv klávesnici do USB. Také se často k Raspberry Pi používají menší bezdrátové klávesnice jejichž součástí je touchpad. Podrobnosti ke klávesnicím jsou na RPi USB Keyboards.

Napájení

Napájení se dá řešit různými způsoby. Proto jsem mu věnoval samostatnou kapitolu.

Monitor

Různých monitorů, televizí a displejů se dá k Raspberry Pi připojit spoustu. K dispozici jsou tři video výstupy. Kompozitní video (cinch) pomocí kterého můžeme připojit starší televizi nebo různé malé monitory do aut, k bezpečnostním kamerám a další. Druhý výstupem je HDMI přes které můžeme připojovat novější zařízení. V případě že nemáte k dispozici žádný monitor s HDMI vstupem lze použít kabel, který má na jednom konci HDMI a na druhém DVI. A pokud máte stejně jako já monitor pouze s VGA vstupem budete potřebovat adaptér pro převod z HDMI na VGA. Pro kutily má Raspberry Pi ještě DSI konektor pro připojení LCD displejů.

video konektory

Další užitečné věci

Myš

Myš je zapotřebí pouze pokud chceme pracovat v grafické rozhraní a stejně jako u klávesnice lze použít jakoukoliv myš do USB. Podrobnosti k myším jsou na RPi USB Mouse devices.

Wi-Fi karta a síťový kabel

Nejjednodušší způsob jak připojit Raspberry Pi do sítě je použít klasický síťový kabel. V případě že se vám nechce tahat dráty budete si muset dokoupit USB Wi-Fi kartu. Stejně jako u jiného příslušenství je třeba dávat pozor na kompatibilitu a řídit se informacemi na Raspberry Pi Wiki v sekci RPi USB Wi-Fi Adapters. Já používám kartu TP-LINK TL-WN725N a její instalaci se budu podrobněji věnovat v kapitole Wi-Fi.

USB hub

K dispozici jsou pouze dva USB porty, které zvládnou jenom energeticky méně náročná zařízení jako je klávesnice nebo myš. Na jeden port připadá přibližně 140 mA. Proto je potřeba pro náročnější příslušenství používat samostatně napájený USB hub. Obvykle se dělají 4-portové nebo 7-portové. Opět je k dispozici přehledná tabulka RPi Powered USB Hubs. Především je třeba koukat na hodnoty napájecího adaptéru. Přesto že by každý USB port měl umožňovat odběr až 500 mA. Výrobci často používají pouze 1 A zdroje pro 4-portový hub a 2 A zdroje pro 7-portový hub. Takže při větším množství připojených zařízení s velkým odběrem to nemusí stačit. Proto jsem si vybral D-Link Hi-Speed USB 2.0 7-Port Hub (DUB-H7), který má 3 A adaptér.

Reproduktory a sluchátka

Zvuk je možné z Raspberry Pi přenášet přes HDMI kabel. Pokud má monitor nebo televize vestavěné reproduktory. V případě použití kabelu HDMI/DVI se zvuk nepřenáší. Jinak je k dispozici klasický 3,5 mm jack pro připojení libovolných sluchátek nebo reproduktorů a pokud nemáte volnou zásuvky pro reproduktory dají se pořídit i s napájením z USB.