Raspberry Pi návody

Chlazení

I když chladit Raspberry Pi není potřeba, spousta lidí rádo používá různé pasivní chladiče buď koupené nebo domácí výroby. V obchodech se dají sehnat chladiče přímo určené pro Raspberry Pi svými rozměry a počtem. Já jsem volil sadu 8 chladičů Primecooler PC-RHS2 určenou pro grafické karty. Tyto chladiče jsem pak použil v následujících testech. K zjištění teploty jsem použil příkaz $ vcgencmd measure_temp.

První test proběhl hned den kdy jsem chladiče montoval napřed jsem provedl měření během různých činností bez chladičů a poté s přilepenými chladiči. Raspberry Pi přitom bylo v krabičce vyrobené ze stavebnice Cheva.


Teploty bez chladiče: Teploty s chladičem:
v nečinnosti 45 °C 42 °C
přehrávání filmu 1080p 50 °C 48 °C
hraní The Little Crane That Could 57 °C 55 °C

Druhý test jsem prováděl o pár měsíců později, když jsem přemýšlel jak velký vliv na teplotu má samotná krabička. Provedl jsem ty samé testy tentokrát v tenké plastové krabičce a bez ní. Krabička měla pouze výřezy na konektory a jeden malý otvor ve víku.


Teploty s krabičkou: Teploty bez krabičky:
v nečinnosti 48 °C 41 °C
přehrávání filmu 1080p 50 °C 44 °C
hraní The Little Crane That Could 56 °C 50 °C

Z testů vyplynulo, že pasivní chladiče ovlivňují výslednou teplotu jenom minimálně. Způsobují ale pomalejší stoupání teplot a rychlejší ochlazovaní při změnách zátěže. Výsledné teploty mnohem víc ovlivňuje krabička a to podle toho jak moc umožňuje proudění vzduchu.

chlazení Raspberry Pi